1 uniwersalny powód do wdzięczności z okazji Dnia Matki

Powodów do wdzięczności mamie może być wiele. To nasza pierwsza więź z człowiekiem na tym świecie. I choć życie czasem pisze skomplikowane scenariusze, wydaje mi się, że jest jedna rzecz, za którą każdy bez wyjątku może powiedzieć: „dziękuję”.

Dzień Matki to święto, które bez wyjątku dotyczy nas wszystkich. Nawet jeśli niektórzy / niektóre z nas nie są mamami, to każdy z nas mamę ma lub miał. To z mamą tworzymy pierwszą w naszym życiu więź. Jeszcze będąc w jej ciele, czujemy jej bliskość i ciepło. To jest nasze pierwsze doświadczenie miłości drugiego człowieka. I choć będąc już na tym świecie doświadczamy trudności w relacjach, w tym tej z rodzicielką, począwszy od pierwszego „buntu” w wieku 2 lat, to czas rozwijania się w bezpiecznym brzuchu mamy jest naszym skarbem. 

Oprócz tych namacalnych „inwestycji” jakie ciało matki wykonuje w naszym kierunku – mam tu na myśli transportowanie pożywienia i tlenu – nabieramy też niematerialny kapitał w postaci poczucia powiązania, zjednoczenia, przynależności. Fizyczne ciepło, czyli temperatura ciała mamy i wód płodowych przekłada się na nasze poczucie bezpieczeństwa i przyjemności. Jest nam po prostu dobrze 🙂 

I choć szanse na pamiętanie tego czasu są nikłe, może jedynie powracają w jakiejś formie w snach, to niewątpliwie gdzieś głęboko w środku jesteśmy utkani z tej pierwotnej miłości mamy. Dzień Matki to okazja do dziękczynienia, do którego raczej nie trzeba namawiać. Ale nawet jeśli – niech te pierwsze momenty istnienia będą inspiracją do powiedzenia, napisania, okazania w odpowiedni dla nas sposób tego pięknego słowa: 

Dziękuję

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *