Czy wiesz, że codzienna wdzięczność sprawia, że jesteśmy bardziej cierpliwi?

Czy cierpliwość ma jakiś związek z wdzięcznością? To pytanie zadał sobie profesor psychologii David DeSteno z Uniwersytetu Northaestern. A następnie sprawdził na grupie 105 osób. Jakie były wyniki?

Zanim przejdziemy jednak do wyników, zatrzymajmy się nad ludzkim umysłem. Ma on bowiem tendencję do cenienia teraźniejszości bardziej niż przyszłości. Stwierdził to profesor Desteno i wybrał za punkt wyjścia do badania nad cierpliwością. „Odnosi się to do wszelkiego rodzaju złych wyników, od zadłużenia karty kredytowej po uzależnienie” – uważa prof. DeStano. Według niego, od dawna za niecierpliwość obwiniano stany emocjonalne danej osoby, a za drogę do stania się bardziej cierpliwym uważano logikę i siłę woli. Ale w swoim badaniu, opublikowanym w 2016 roku w czasopiśmie “Emotion”, DeSteno i jego zespół postanowili sprawdzić, czy niektóre emocje, w szczególności wdzięczność, mogą rzeczywiście pomóc ludziom stać się bardziej cierpliwymi.

Frustrujące zadanie i wybawca

W badaniu naukowcy poprosili (pojedynczo) 105 osób o wykonanie zadania na komputerze. Kiedy byli już bliscy ukończenia, komputer był tak zaprogramowany, by się zepsuł. Eksperymentator mówił wówczas do uczestnika, że kiedy zostanie naprawiony, trzeba będzie zacząć zadanie od nowa. Emocje, jak się domyślamy, były silne 🙂 Następnie inna osoba obecna w pomieszczeniu, która była tak naprawdę aktorem, próbowała pomóc badanemu naprawić komputer. W końcu aktor naciskał przycisk, który powodował powrót urządzenia do życia w ciągu pięciu sekund, dokładnie w tym miejscu ćwiczenia, w którym dana osoba skończyła.

Wdzięczność a czekanie na pieniądze

Większość osób biorących udział w badaniu zgłosiła uczucie wdzięczności wobec aktora. Przez następne trzy tygodnie naukowcy kontynuowali pomiary poziomów wdzięczności. Ludzie, którzy odczuwali większą wdzięczność podczas tego frustrującego zadania na komputerze, częściej odczuwali wdzięczność także przez cały tydzień.

Po trzech tygodniach od tego eksperymentu mężczyznom i kobietom zaoferowano trochę gotówki natychmiast lub wyższą kwotę później. Osoby biorące udział w badaniu, które były bardziej wdzięczne, chętniej czekały na więcej pieniędzy.

Oto sposób na zwiększenie samokontroli

„Odkryliśmy, że wdzięczność zwiększa samokontrolę ludzi i zwiększa ich zdolność do czekania” – powiedział w czasopiśmie “Time” profesor DeSteno. „[Kiedy] kultywujesz wdzięczność w swoim życiu, jest to jak bufor samokontroli. Pomaga ci częściej być gotowym do opierania się pokusie i robienia właściwych rzeczy, bez względu na to, jaka by ona nie była”.

Sztuczka, według profesora DeSteno, polega na tym, aby nie zawsze skupiać się na największych rzeczach w swoim życiu, za które jesteś wdzięczny. „Jeśli codziennie myślisz o tym samym, w końcu się do tego przyzwyczaisz” – Uważa prof. DeStano. Zamiast tego skup się na mniejszych rzeczach, takich jak miła przysługa, którą ktoś ci wyświadczył.

„Poświęcając czas na liczenie swoich błogosławieństw i skupiając się na rzeczach, za które jesteś wdzięczny, zwiększasz samokontrolę”.

Prof. David DeSteno, Uniwersytet Northaestern

To jak? Wyliczcie dziś dobre rzeczy, których doświadczyliście? 🙂

Link do badania znajdziesz tutaj.

Artykuł ukazał się na stronie time.com Here’s an Easy Way to Become More Patient by Aleksandra Sifferlin.


Chcesz zacząć praktykować wdzięczność i szukasz przewodnika? Zacznij z E-bookiem “Wdzięczność dla początkujących”.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *