Czy wiesz, że wdzięczność poprawia samopoczucie?

O tym, jak wdzięczność wpływa na nasz nastrój, relacje a nawet chęć do pracy – sprawdzają naukowcy już od wielu lat. Oto wyniki badań psychologów z uniwersytetów Kalifornijskiego, Maiami i Pensylwanii.

Badań naukowych na temat wpływu wdzięczności na nasze życie jest naprawdę sporo. Dlatego co jakiś czas przybliżę Wam w ludzkim języku niektóre z nich. Uwielbiam ciekawostki naukowe, nowe informacje na temat działania ciała ludzkiego, w tym mózgu i bardzo chętnie będę się nimi z Wami dzielić. 

Na początek – badania, które opisał Harvard Health Publishing działający przy Harvard Medical School (link do artykułu na końcu wpisu). Ku mej radości, będzie o praktykowaniu wdzięczności poprzez pisanie.

Dwóch psychologów poprosiło o…

A więc – dwóch psychologów dr Robert A. Emmons z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis i dr Michael E. McCullough z Uniwersytetu Maiami w jednym z wielu swoich badań poprosiło uczestników o pisanie w ciągu tygodnia kilku zdań koncentrując się na określonych tematach. 

Jedna grupa pisała o rzeczach, za które byli wdzięczni, druga grupa pisała o codziennych irytacjach lub rzeczach, które im się nie podobały, a trzecia o zdarzeniach, które ich po prostu dotknęły, bez podkreślania, że są one pozytywne lub negatywne.

Jakie były wyniki?

Po 10 tygodniach ci, którzy pisali o wdzięczności, byli bardziej optymistyczni i czuli się lepiej ze swoim życiem. Co zaskakujące, uprawiali też więcej sportu i mieli mniej wizyt u lekarzy niż ci, którzy koncentrowali się na źródłach irytacji.1

A oto kilka przykładów doświadczeń wywołujących wdzięczność wymienionych przez uczestników:

Obudzenie się dziś rano”, 
„hojność przyjaciół”,
„Bogu za to, że dał mi determinację ,
„za wspaniałych rodziców ,
„Panu (ang. to the Lord) po prostu, za kolejny dzień”
i „za Rolling Stones”.

Ludzie listy piszą

Inny wiodący badacz w tej dziedzinie, dr Martin E. P. Seligman, psycholog z Uniwersytetu Pensylwanii, zbadał 411 osób zachęcając ich do wykonania „Wizyty wdzięczności”.

Zadaniem badanych było napisanie listu i osobiste dostarczenie go (mieli na to wszystko tydzień) z podziękowaniem osobie, której nigdy należycie nie wyrazili wdzięczności za jej dobroć (swoją drogą wspaniały pomysł! czyż nie?). No i jaki był wynik badania? Uczestnicy natychmiast wykazali ogromny wzrost poziomu szczęścia, który utrzymywał się przez około miesiąc.2 

Ten eksperyment nie udowadnia bezpośredniego połączenia przyczynowo-skutkowego, jednak większość badań opublikowanych na ten temat potwierdza związek między wdzięcznością a samopoczuciem osób badanych.

Nieoczywiste wyniki w badaniu par

Są także badania, które pokazały, że wdzięczność może poprawić relacje. Na przykład badanie par wykazało, że osoby, które poświęciły czas na wyrażenie wdzięczności swojemu partnerowi, nie tylko czuły się bardziej pozytywnie nastawione w stosunku do drugiej osoby, ale także czuły się bardziej komfortowo wyrażając obawy dotyczące ich związku.3

A jak tam z dziękowaniem w pracy?

Naukowcy z Wharton School na Uniwersytecie Pensylwanii losowo podzielili fundraiserów uniwersyteckich na dwie grupy. Jedna grupa miała za zadanie dzwonić do absolwentów z prośbą o darowizny w taki sam sposób, jak zawsze. Druga grupa – przydzielona do pracy innego dnia – otrzymała motywujące przemówienie od kierowniczki corocznej akcji zbierania darowizn, która powiedziała fundraiserom, że jest im wdzięczna za ich wysiłek. W następnym tygodniu pracownicy uczelni, którzy usłyszeli jej przesłanie wdzięczności, wykonali o 50% więcej telefonów w celu zebrania funduszy niż ci, którzy tego nie zrobili.

Wniosek z tego badania? Menedżerowie, którzy pamiętają, aby podziękować ludziom, którzy dla nich pracują, mogą stwierdzić, że ci pracownicy czują się zmotywowani do efektywniejszej pracy.

Są pewne wyjątki

W tym niezwykle pozytywnym obrazie istnieją pewne, godne uwagi, wyjątki. Jedno z badań wykazało, że rozwiedzione kobiety w średnim wieku, które prowadziły dzienniki wdzięczności, nie były bardziej zadowolone ze swojego życia niż te, które tego nie robiły. Inne badanie wykazało, że dzieci i młodzież, które napisały i dostarczyły list z podziękowaniami komuś, kto zmienił ich życie, mogły uszczęśliwić tę drugą osobę, ale nie poprawiły ich własnego samopoczucia. To odkrycie, zdaniem psychologów, sugeruje, że wdzięczność jest możliwością związaną z dojrzałością emocjonalną. (Jak tylko odkopię dokumentację tych badań w przestworzach internetów, napiszę o tym więcej).

Myślę jednak, że pomimo wyjątków, warto spróbować przygody z wdzięcznością, pozytywnych wyników badań jest zdecydowanie więcej!


1 https://greatergood.berkeley.edu/pdfs/GratitudePDFs/6Emmons-BlessingsBurdens.pdf

2 O badaniu autor pisze w swojej książce pt. „Flourish: A Visionary New Understanding of Happiness and Well-being”

www.researchgate.net/publication/50393453_Expressing_Gratitude_to_a_Partner_Leads_to_More_Relationship_Maintenance_Behavior


Artykuł powstał na podstawie: www.health.harvard.edu/mind-and-mood/in-praise-of-gratitude

Zdjęcie: F8 Studio | Shutterstock
Grafika: Topconcept | Shutterstock

komentarz o

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *