Jak wdzięczność wzmacnia nasze relacje?

Budowanie satysfakcjonujących, silnych i pełnych życzliwości relacji – czy to z bliskimi, czy tych bardziej oficjalnych, a jednak istotnych – może być… wdzięczne.

Mamy realny wpływ na to jak wyglądają nasze relacje. I to jest wspaniałe, że robiąc proste gesty użyźniamy nasze więzi z innymi i tym samym czujemy się szczęśliwsi. Nawet jeśli tylko odrobinkę, to jednak szczęśliwsi 🙂 Wśród tych gestów są wyrazy wdzięczności, uznania, docenienia.

Istnieją nawet badania naukowe pokazujące, że wyrażanie wdzięczności tym, na których nam zależy, może rozwijać i pogłębiać relację. A ten pozytywny wpływ odczuwa zarówno osoba dziękująca jak i doświadczająca wyrazów uznania. Co ważne, ten efekt nie jest chwilowy, ale utrzymuje się przez jakiś czas od jednorazowego gestu wdzięczności. Jak łatwo wywnioskować – gdy chcemy stale i regularnie wzmacniać relacje z osobami, na których nam zależy jednym ze sposobów na to jest włączenie wdzięczności do swojego stylu życia.

A jak konkretnie wdzięczność wzmacnia relacje? Rozłóżmy ten proces i efekt na atomy 😉

1. Gdy wyrażasz wdzięczność, pokazujesz drugiej osobie, że Ci zależy. I może tu chodzić o “zależy” przez wielkie Z, gdy chodzi o ukochaną osobę ale też zwyczajne “zależy” gdy chcemy żyć w przyjaznej atmosferze z sąsiadami czy współpracownikami. Wyrażanie wdzięczności pokazuje, że troszczymy się o odbiorcę tej wdzięczności a także ujawniamy nasze uczucia – wdzięczność, zadowolenie, radość, miłość (które to oznaczają oczywiście wiele więcej, niemniej tu mam na myśli uczucia, które nimi możemy określić).

Psycholog Sara Algoe jedna ze współautorek wspomnianego badania dowodzącego, że wyrażanie wdzięczności wzmacnia relacje, wyjaśnia, że mocne relacje sprzyjają nam w każdym czasie:

„Relacje z innymi, którzy reagują na całe nasze ja – na nasze upodobania, na niechęci, na nasze potrzeby i preferencje – mogą pomóc nam przetrwać trudne chwile i rozkwitnąć w czasie dobrostanu.”

2. Gdy wyrażasz wdzięczność konkretnej osobie, potwierdzasz, że zrobiła dobry uczynek. Profesor psychologii Barbara L. Frederickson opisuje wdzięczność jako narzędzie będące po części „moralnym barometrem”, czyli narzędziem do odczytywania co jest dobre a co złe. Mówiąc prościej – kiedy mówimy komuś „dziękuję” za dobro jakiego doświadczyliśmy – i niech to będzie choćby zrobienie kawy do śniadania – wysyłamy sygnał tej osobie, że zrobiła coś dobrego. Jako ów „barometr moralny” wdzięczność pozwala obu stronom relacji zainicjować dobro lub odpowiedzieć na nie, co ostatecznie pogłębia związek, czyniąc go bardziej znaczącym dla obu stron.

3. Gdy wyrażasz wdzięczność, odwzajemniasz życzliwość, jaką odczuwasz w relacji. A im więcej życzliwości, tym większa satysfakcja z relacji, większe poczucie bezpieczeństwa i zaufanie.

4. Gdy wyrażasz wdzięczność, celebrujesz pozytywy w relacji i zbliżasz się do drugiej osoby. Kiedy w naszych relacjach brakuje życzliwości lub zaangażowania, których potrzebujemy, wdzięczność może być punktem wyjścia do odkrywania pozytywnych aspektów naszych związków z ludźmi. Celebrowanie dobrych chwil może pomóc obu stronom zbliżyć się do siebie. Co ciekawe, pary które okazują sobie wdzięczność czują się bezpieczniej wyrażając swój dyskomfort sytuacjach kryzysowych, nie obawiając się tak bardzo odrzucenia (Więcej o tym badaniu napisałam w moim e-booku).

5. Gdy wyrażamy wdzięczność, czujemy się szczęśliwi, usatysfakcjonowani i torujemy drogę do przyszłych aktów życzliwości w relacji. Wyrażanie wdzięczności nakręca pewnego rodzaju spiralę – wdzięczność rodzi wdzięczność, która inspiruje do kolejnych aktów doceniania. W relacji zachodzi piękna wymiana – przyjmowania i dawania życzliwości – która wzmacnia więź. O tym, jak wdzięczność poprawia nasze samopoczucie więcej przeczytasz w tym wpisie.

Dzięki wzmocnionym relacjom odnajdujemy większe znaczenie i sens naszego życia, głębię uczuć i ogólną radość od najdrobniejszych rzeczy – komplement, gest – do największych rzeczy – naszą ogólną satysfakcję, optymizm, nastawienie i podejście do życia na co dzień. Niech twoja wdzięczność za tych, na których ci zależy, będzie początkiem wspaniałych rzeczy, które nadejdą.

Na podstawie: Najma Khorrami „Why Expressing Gratitude Strengthens Our Relationships”
*Źródło: www.ncbi.nlm.nih.gov
Zdjęcie: Pixaby

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *