Piosenka na poniedziałek: „Gratitude” Earth, Wind & Fire

Znamy ich głównie dzięki „September” i melodyjnemu paaariraaaaaa, a niejedną imprezę rozkręciliśmy z „Boogie Wonderland” podrywając do tańca nawet tych najbardziej nieśmiałych. Ale czy wiecie, że Earth, Wind & Fire nagrali też genialny kawałek o wdzięczności? Myślę, że jest to idealny utwór na rozpoczęcie muzycznego cyklu na moim blogu.

Muzyka jest nami, muzyka jest w nas. Tak myślę i czuję, i teraz, kiedy mam swojego bloga i mogę na nim pisać o wszystkim, czego dusza zapragnie, to będzie tu też o muzyce 🙂 Muzyce zrodzonej z wdzięczności i tej, która o wdzięczności opowiada. Dziś „Gratitude” amerykańskiego bandu Earth, Wind & Fire. No to jedziemy!

Najpierw kilka słów o tej odjechanej nawie zespołu. Ziemia, Wiatr i Ogień brzmi intrygująco, choć może nudnawo w porównaniu z naszym rodzimymi grupami Kobajn Do Zbierania Kur Po Wioskach albo 2Tm2,3. Ale to proste przywołanie żywiołów pobudza zmysły do poczucia powiewu wolności, energii i mocy. Te elementy są też składową osobowości panów tworzących tę soulowo-funkową grupę (a było ich w sumie 18-stu od 1969 roku) i czuć je w ich twórczości. A sam zestaw 3 żywiołów na nazwę wybrał jej założyciel Maurice White, który urodził się 19 grudnia i poznawszy astrologiczne powiązanie tej daty z ziemią oraz powietrzem i ogniem uznał je za dobre określenie grupy muzycznej.

To o czym śpiewają żywiołowi artyści w piosence „Gratitude”?

Wanna thank you yeah
Wanna thank you

Chcemy Ci podziękować, o tak
Chcemy Ci podziękować

Holy sound
Holy sound yeah yeah

Święte brzmienie
Święte brzmienie, o tak

I tu na chwilę się zatrzymajmy – wydaje się, że dla autorów tekstu dziękczynienie jest głosem, dźwiękiem z przestrzeni sacrum, czymś wychodzącym poza to, co materialne. Podoba mi się to podbicie pewności siebie w podziękowaniu za pomocą „yeah” – „o tak”. Idźmy dalej:

We just wanna give gratitude yeah
We got plenty love we wanna give to you yeah
With feel good music we’re tryin’ to say, say
Thank the good Lord’s gonna make a way

Chcemy tylko wyrazić wdzięczność, o tak
Mamy tak wiele miłości, którą chcemy ci dać, o tak
Przy dobrej muzyce próbujemy ci powiedzieć
Podziękuj dobremu Bogu, On przygotowuje ci drogę

I tu dowiadujemy się skąd ta chęć muzyków do wyrażenia wdzięczności – otóż okazuje się, że mają tak wiele miłości, którą chcą swoim fanom i nam, słuchaczom po prostu dać. W jaki sposób? Dzieląc się swoją muzyką. Przecież mogli grać w garażu i nie wychodzić poza grono znajomych ze swoją twórczością. Oczywiście, natury sztuki i artystycznego tworzenia jest ukierunkowana na odbiorcę i już to jest powód by wyjść z garażu na scenę. Ale tu dodatkowym powodem do obdarowania słuchaczy swoją muzyką jest przepełnienie miłością i wdzięczność. Komu? Każdemu kto słucha tej piosenki, czyli Tobie, mnie, pewnie za to, że jesteśmy i słuchamy tego, co chcą nam powiedzieć. I do tego – Bogu. Zachęcają nas, abyśmy Mu podziękowali, ponieważ, jak odczytuję ich słowa, ufają, że On czuwa nad nami.

A co w drugiej zwrotce?

Open up your heart, let your body find
Freedom in your stride, love, peace of mind, yeah
One more time and we got to say, yeah
Thank the good Lord gonna make a way

Otwórz swoje serce, pozwól odnaleźć swojemu ciału
Wolność w twoim wędrowaniu, miłość, spokój ducha, o tak
I jeszcze raz chcemy Ci powiedzieć, o tak
Podziękuj dobremu Bogu, że przygotowuje Ci drogę.

Brzmi jak prosta recepta na życie 🙂 I kto wie, może czasem bez dodatkowych pytań można zrobić eksperyment tego rodzaju i otworzyć serce – na przepływ miłości, a więc i przyjęcie jej, i wypuszczenie jej ze swojego wnętrza? Posłuchać ciała – czy w tym stylu życia jest mu dobrze i czuje wolność, miłość…? Poszukać sposobu na pogodę ducha. I jeszcze raz, o tak, podziękować Bogu. Jakkolwiek Go pojmujesz. A na koniec panowie z Earth, Wind & Fire zaśpiewają nam, że dziękczynienie to brzmienie święte:

We just wanna sing (holy sound)
Holy sound
Holy sound
Holy sound


Chcemy tylko zaśpiewać
Święte brzmienie
Święte brzmienie
Święte brzmienie

„Gratitude” jest 12. utworem na płycie z 1975 roku o tym samym tytule „Gratitude”. Autorami tekstu piosenki są Philip Bailey, Maurice White, Larry Dunn i Verdine White.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *